První NutriMag

18. 12. 2013 Technologie

První číslo novinek, zajímavostí a postřehů ze sociálních médií z oblasti výživy a péče o zdraví.

Přinášíme vám první číslo NutriMagu, kterým bychom vám chtěli zajistit pravidelný přísun vážných i nevážných informací z oblasti výživy a péče o zdraví. Zároveň chceme ukázat, že sociální média mohou plnit úlohu i ve zdravotnictví a pro mnoho z nás mohou být zajímavým a důležitým zdrojem informací. Nečtěte dále, pokud hledáte instantní návody na život a jednoduchá výživová doporučení. Čtěte, pokud chcete přemýšlet. NutriMag bude přinášet více otázek než odpovědí. Ale správně položená otázka představuje prostor pro hledání správných odpovědí. Informace konzumujete na vlastní nebezpečí ;-)

Problematika studií ve výživě

Že vzdělávání o výživě je důležité není třeba diskutovat. Ovšem nestačí končit své přednášky slovy “Měli bychom oslovit děti a mládež” a nestačí pouze projekt realizovat, je třeba ho i vyhodnotit. Nedávná studie uveřejněná v časopise Journal of Nutrition Education and Behavior ukazuje, že v Programu doplňkové potravinové pomoci nemusí fungovat vše dle očekávání. Je možné, že těch 107 respondentů je nereprezentativních a celý design studie není nejlepší, ale existuje zde snaha o vyhodnocení dopadu a to je správné. Mě tak napadá, znáte nějaké vyhodnocení projektů v oblasti péče o zdraví z poslední doby v České republice? A tak si říkám, čím to je? Je to dáno strukturou lidí navrhující podobné projekty, je to snahou pouze proinvestovat získané finance bez ohledu na dopady na zdraví, je to českou povahou nebo je to vlastně povahou samotné vědy o výživě?

Čím déle se setkávám s výsledky studií z oblasti výživy, tím více o nich pochybuji. Důvodem je často zvolená metodika, samotné provedení a interpretace výsledků. Čekal jsem, že dříve či později se musí začít objevovat studie zabývající se kvalitou dat a výsledků studií z této oblasti. Mohu tak určitě odkázat na zajímavou a diskutovanou studii od autorů Archer, Hand a Blair z poloviny října, která upozorňuje na nedostatečnou kvalitu dat v dlouhodobé celostátní studii NHANES. Tato nová zjištění vyvolala diskuzi nad interpretací takto získaných dat. Kromě těchto závěrů je jedním z výsledků také zjištění, že dlouhodobě není prokázaný vztah mezi energetickým příjmem a epidemií obezity. Doslova je uvedeno: “As such, there are no valid population-level data to support speculations regarding trends in caloric consumption and the etiology of the obesity epidemic.” Celý vtip je v tom, že studii sponzorovala Coca-Cola. A jak to chcete nyní interpretovat, což? A ujišťuji vás, pokud vás výsledky překvapují, v České republice jsme na tom hůře a predikce jsou na úrovní fikce. A to i přes možný nesouhlas některých odborníků.
 

Den díkůvzdání a posedlost Instagramem

Určitě jste zaznamenali, že v USA na konci listopadu proběhl Den díkůvzdání. V moři zpráviček, které kulminovalo 28. listopadu, jsme sledovali zejména Ministerstvo zemědělství USA (USDA). To kromě mnoha zasílaných užitečných rad a zřízené horké telefonní linky nezklamalo a opět potěšilo tradičním tweetem.

A když už jsme u Dne díkůvzdání, pak nesmíme zapomenout na rekordní počet sdílených fotografií na Instagramu. Fotek souvisejících s tímto svátkem bylo nahráno přes 10 miliónů a ve špičce se jednalo o 200 fotografií každou sekundu. Fotografie byly různé, od pompézních oslav až po obyčejné, více či méně povedené pokrmy. Za všechny vyberu jednu jedinou, více místa bohužel nemám (navíc stačí do vyhledávacího políčka na Instagramu zadat patřičný hashtag a výsledky si můžete prohlížet několik dní). Vybraná fotografie mě okouzlila jednoduchostí  a navíc je od autora, který překvapí (a potěší hlavně ženy).
 

Instagram se stal novou obsesí. Kdo nefotí, co má právě na talíři, jako by nebyl. Pokud vás zcela náhodou minul článek na Scuk.cz a patříte mezi zasažené, pak to honem napravte. Novější příspěvek do diskuze najdete na Mediálních prorocích. I my jsme mírně postižení, jsme na Instagramu a zároveň vám nabízíme v dolní části našich webových stránek vždy jeden zajímavý profil na Instagramu, který má co dočinění s výživou či péčí o zdraví. A pokud jste již ostřílení hipsteři, co si pravidelně nechávají posílat fotografie z Printstagram.com nebo Capturio.com, magnetky ze StickyGramu máte po celé ledničce, pak pro vás budou možná zajímavé jedny ze statistik o užívání Instagramu (to abyste byli ještě lepší).

Plýtvání potravinami

V kontrastu s opulentní přípravou a průběhem Díkůvzdání pak působí vyhazování potravin poněkud smutně. Vlastně ne smutně, ale prostě to sere stále více lidí. Na to již upozornil zářijový happening v Praze, který podpořil např. Roman Vaněk a který o tomto fenoménu mluvil i ve svém Peklu na talíři. Téma bylo mediálně natolik zajímavé, že o něm informovala i TV Nova. Opět jsme se o tématu začali dozvídat v hlavních vysílacích časech v polovině října, kdy probíhal festival dokumentárních filmů Alimenterre, kde byl hlavním tahákem film Food Savers a v polovině listopadu byla uspořádána Národní potravinová sbírka. Nejen že chápu význam hygienických pravidel, ale jsem jejich zastáncem, jelikož mají hluboký dopad na zdraví populace. Na druhou stranu dokumenty jako Taste the Waste (Z popelnice do lednice) nebo některé osobní příběhy vás klidným nechat nemohou. A opravdu mi je jedno, zda je okurka rovná nebo křivá!

Je to téma, které nemá snadné a rychlé řešení, debata o něm by neměla však ustat a měla by se týkat i odpovědných odborníků. Na konec připojím jedno starší kontroverzní video z Ted.com k tomuto tématu (zapnout si můžete i české titulky). Nemusíme s ním souhlasit, ale diskuzi může napomoci.

 

Sklidíme bez námahy?

Mnoho věcí lze řešit a zlepšit poměrně snadno, prostou péčí o své zdraví a výživu. A ano, vyžaduje to trochu pozornosti a vlastní námahy. Proto mě stejně jako pana doktora Kuciela zarazil projekt Farmáři z města. Nápad to možná není špatný, mnoho důvěry však zatím nevzbuzuje. Na začátku nebylo zřejmé, kdo za projektem stojí a i když nyní v médiích (iDnes či Česká televize) vystupuje tvůrce projektu Filip Habr, stále je jako kontakt uveden Lyndon Invest, s.r.o. Ano, na balkóně si brambor asi mnoho nevypěstujete. S rozumem má ale pěstování bylinek a zeleniny na balkóně své kouzlo (trocha inspirace na jedné hezké nástěnce a ani my nejsme pozadu), případně můžete pěstovat zeleninu i uprostřed města (koukněte na prazelenina nebo kokoza), skočit si na farmářský trh (Český farmářský trhFarmářské tržiště), objednat si bedýnku, najít si svoji farmu (Najdi si svého farmáře, Vajíčková mapa, Scuk) nebo si můžete skočit do některého z obchodů s nabídkou lokálních potravin (Sklizeno, Náš grunt, Ze statku, My Food Market a další), případně objednat potraviny přes internet a to již včetně masa. Konkurence je tedy pořádná!

Pohyb

Pokud jste hračičky, máte chytrý mobilní telefon a rádi sami sebe měříte, pak se určitě koukněte na aplikaci Moves, která od poslední aktualizace podporuje i procesory M7 nového iPhone 5. Já sice sedmičku nemám, ale na Androidu běhá taky hezky. První měření ukazují, že velmi záleží na místě, kde mobil nosíte, a rozdíly oproti krokoměru Omron jsou bohužel znatelné. Na druhou stranu máte více funkcí a hezké zpracování.

A něco na závěr...

Povolební jednání jsou v plném proudu a určitě mnoho lidí je zvědavo na změny na Ministerstvu zdravotnictví. V tomto ohledu je krásný povzdech pana profesora Holčíka, který zprostředkoval Honza Boček. My si jen přejeme, aby úředníci měli opravdový nestranný zájem o naše zdraví. Kéž by, já vím...

To je z prvního NutriMagu vše. Připomínky vítám, v komentářích budu velmi rád za vaše postřehy, připomínky či dotazy. A myslete na to, že výživa není vše a zázračné recepty nefungují.

Je třeba se i hýbat. Tak se zvedněte od svého počítače a trochu si společně zacvičme ;-)

Krásný den ;-)

Fotogalerie

Sdílet článek

Komentáře